;
Hediye verirken en çok nelere dikkat edilmeli..
17.04.2015

1.Karşı cinsle ilgili bir hediye seçecekseniz iki kez düşününüz: Bu tür durumlarda daha özenli ve dikkatli olunmasında fayda vardır. Karşı cinsteki kişilere verilen hediyeler yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Eğer müşteriniz çok büyük bir firma ve bu firmada sayısız kişi çalışıyorsa, grup hediyesi almak tek tek kişilere hediye almaktan daha mantıklı olacaktır.

2.Kişisel hediye götürüldüğünde yanlış yapmamak için dikkatli olunuz: Kişisel hediye götürülüyorsa kişilerin her birinin isimlerini çok iyi bildiğinizden ve telaffuz ettiğinizden emin olunuz. İsminin hatırlanmaması veya yanlış teleffuz edilmesi kadar bir insanın grup içerisinde kendisini kötü hissedebileceği durum yok gibidir.

3.Hediye değişiminde otomatik olarak karşılık vermeyiniz: Birisi size hediye verdiğinde kendisine hemen hediye ile cevap vermeyin. Ancak hediye aldığınızı ve düşünceli davranışı için kendilerine teşekkür edebilirsiniz. Uygun zamanı kollayınız ve daha sonraki bir zamanda karşılık veriniz.

4.Uluslararası kuralları ihlal etmeyiniz: Eğer hediye deniz aşırı ülkelere gönderilecekse alıcının gümrük vergisi ve diğer vergilerden muaf olarak hediyeye sahip olmasını sağlayınız. Aksi taktirde hediyenin yerel bir mağazadan ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

5.Diyere yönelik sınırlamalardan haberdar olunuz: Hediye göndermeden önce müşterinizle ilgili ufak bir araştırma yapılması önerilir. ‘Özel bir hastalığı var mı? Diyet yapıyor mu? Dini ve etik açıdan bazı kısıtlamaları var mı?’ gibi araştırmalar karşı tarafa sizin çok dikkatli bir iş adamı olduğunuz imajını verir.

6.Yardımcıları asla unutmayınız: İşle ilgili olarak yardımcı olan kişileride memnun etmeniz çok işe yarayacaktır. Aynı zamanda bu hareketinizle patronunuzuda etkilemiş olacaksınız.hediye

7.Farklı hediyeler gönderin: Eğer istikrarlı bir müşteri grubunuz varsa, her yıl farklı bir hediye göndermeye çalışın. Her yıl aynı hediyeyi alan kişiler, bu yılda ‘A’ firmasından yine aynı hediye gelmiş gibi rutin cümleler kurmaya başlarlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.